Ko-ken Tools
Ko-ken Tools 1/2 Sq. Dr. Nut Grip Metric Chrome Socket in 24mm
Regular price
$13.86
Regular price
$17.33
Sale price
$13.86
NUT GRIP® , 1/2" drive, Standard Length, Chrome Hand Sockets. NUT GRIP® is Ko-ken's special design for non-magnetic nuts/bolts to be held firmly in a 6-point socket. The design consists of two balls held in place by a spring steel ring.
Our nut grip sockets are unique to Ko-ken and truly a revolutionary way of approaching this type of socket. Our fastener holds nuts and bolts in place without the use of magnets. Our system is built with a coil spring and ball bearings on opposing flats. When a nut or bolt is in the socket the ball bearings push out on the springs holding the nut/bolt in place.
| Input Drive Size: | 1/2" |
| Drive shape: | Square |
| Length: | 39mm |
| Type: | Nut GripSocket |
| Output Size: | 24mm |
| Output Shape: | Nut Grip |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 32.8mm |
| D2 Size: | 30mm |
| H Size: | 14.5mm |
| L Size: | 39mm |