Ko-ken Tools
Ko-ken Tools 1/4 Sq. Dr. Socket BA1 6 point Length 22mm
Regular price
$5.32
Regular price
$6.65
Sale price
$5.32
"
SAE, drive, 6 Point, Standard Length, Chrome Hand Sockets.Asix-point socketis designed to contact the head of a fastener well away from the corners so contact is made on the thickest part of the fastener. the edges of asocketare angled back a few degrees to allow thesocketto slide easily over a fastener.
| Input Drive Size: | 1/4"" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 22mm |
| Type: | 6 Point Socket |
| Output Size: | 1BA |
| Output Shape: | 6pt |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 13mm |
| D2 Size: | 12mm |
| H Size: | 7.3mm |
| L Size: | 22mm |