Ko-ken Tools
Ko-ken Tools 1/4 Sq. Dr. Universal Socket 1/2 6 point Length 37mm
Regular price
$26.66
Regular price
$33.33
Sale price
$26.66
2440A: SAE, drive, 6 Point Universal Joint, Standard Length, Chrome Hand Sockets. A six - point socket is designed to contact the head of a fastener well away from the corners so contact is made on the thickest part of the fastener. the edges of a socket are angled back a few degrees to allow the socket to slide easily over a fastener.
| Input Drive Size: | 1/4" |
| Drive Shape: | Square |
| Length: | 37mm |
| Type: | 6 Point Universal Socket |
| Output Size: | 1/2" |
| Opening: | 6pt |
Product Dimension (Refer Line Drawing Image):
| D1 Size: | 18mm |
| D2 Size: | 13mm |
| H Size: | 10.5mm |
| L Size: | 37mm |