Nanuk
NANUK 909 FOR DJI MINI 3 PRO
Regular price
$99.95
Regular price
$99.95
Sale price
$99.95
Nanuk Case w/foam insert for (C0598) DJI Mini 3 Pro
About the NANUK 909 for DJI Mini 3 Pro
Weather, rocks, dirt, dust, rain, and your dog can't wait to get a crack at your new Mini 3 pro so protect it!
That's why NANUK built their NANUK 909 DJITM Mini 3 Pro Case. It's an indestructible safe haven for your new baby.
And the thing floats (the case, not the drone) so take it with you to the beach, on a kayak, a boat or watercraft.
DJI's Mini 3 Pro, weighing in a just under 250 grams, is an easy-to-fly, take-anywhere flycam.
With custom-cut protective foam compartments for the drone, controller and lots of accessories, it's compact enough to take anywhere.
Features:
- Automatic Pressure Release Valve
- Available in multiple colors
- Made from Indestructable and Lightweight NK-7 resin
- IP67 Waterproof & Dustproof
- Made in Canada
- Lifetime Warranty
- Military Approved
Technical Specifications:
| Exterior LxWxH | 12.6 in x 9 in x 4.4 in |
| Interior LxWxH | 11.4 in x 7 in x 3.7 in |
| Lid Depth | 1.31 in |
| Base Depth | 2.37 in |
| Internal Volume | 4.8 L |
| Weight (empty) | 2.16 lb |
| Temperature Range | Min -20 deg F (-29 deg C ) | Max 140 deg F (60 deg C) |
| Material | Lightweight NK-7 resin |
| Max Buoyancy | 10 lb |
| Padlock Holes | 0.3 in |
| Airline Carry-On | Yes |